Liberal Muhafazakarlık Karşısında Nurettin Topçu Dergah Yayınları
Liberal Muhafazakarlık Karşısında Nurettin Topçu Dergah Yayınları

Liberal Muhafazakarlık Karşısında Nurettin Topçu Dergah Yayınları

Fiyat : ₺155,00
:

Nurettin Topçu'nun entelektüel yalnızlığından çok bahsedilir, hatta mesele kendi tarzında bir efsane dahi olmuştur; lakin bunun başlıca sebebi köklü bir biçimde sorgulanmaz. Oysa böyle bir yalnızlıktan söz edilecekse, temel nedeni, Topçu'nun muhafazakâr mahfillerde ve fakat liberal muhafazakârlığın güçlü hegemonyasına karşı geliştirmiş olduğu düşüncelerinde aranmalıdır.

Topçu'nun ortaya koyduğu problemler, Doğu'yla Batı, Yön ve Büyük Doğu arasında parçalanmış Cemil Meriç'ten, esas sorunumuzun "Debussy'yi Wagner'i sevip Mahur Beste'yi yaşamak" olduğunu düşünen Ahmet Hamdi Tanpınar'dan ve yeni cumhuriyetin başkenti olan Ankara'nın en fazla sevdiği yönünün Osmanlı başkenti İstanbul'a dönmek olduğunu söyleyen Yahya Kemal Beyatlı'dan farklıdır. Diğer bir deyişle, Topçu'nun problematiği, çağdaşı olan klasik Doğu-Batı sorununda da tüketilemez.

Genel olarak bakıldığında, burada karşımıza çıkan olgu, liberal muhafazakârlığın keskin bir konformizmle geçiştirdiği, Georg Lukacs'ın terimleriyle, dünyanın bütünlüğünün parçalandığı bir çağın edebi biçimi olan romanı ifade eden "aşkın yurtsuzluk" durumu ve/ya modern teknolojinin otantik varoluşu tehdit ettiğini vurgulayan Martin Heidegger'in "Varlık'ın unutulması" sorunudur.

Yayınevi
Dergah Yayınları
Kategori
Politika Siyaset Bilim ve Siyaset Tarihi Kitapları
Yazar
Fırat Mollaer
Sayfa Sayısı
265
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR