III Richard İş Bankası Kültür Yayınları
III Richard İş Bankası Kültür Yayınları

III Richard İş Bankası Kültür Yayınları

Fiyat : ₺50,00
:

III. Richard

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık  400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, III. Richard’da en çok ilgilendiği temalardan iktidar hırsı ve bunun getirdiği zincirleme suç dizisini işler. Richard, Shakespeare’in ayrıntılı bir biçimde ele aldığı, gerçek dünya ile trajik hesaplaşmasını yapan, tarihsel deneyimle donatılmış ilk büyük oyun kahramanıdır.

Özdemir Nutku (1931-2019): Türk tiyatrosuna büyük katkıları olan eğitimci ve yönetmen Özdemir Nutku, eleştirmen, yazar ve çevirmen olarak da önemli yapıtlar ortaya koydu. Sahnelediği pek çok oyunun yanı sıra, araştırma, inceleme ve çevirileriyle de ödüller kazandı. Ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da sahneye koyduğu oyunlar, verdiği ders ve konferanslarla tanınmaktadır.

 

Giriş

Bir dörtlemenin son oyunu olan III. Richard, üç bölümlük VI. Henry’nin devamıdır. Yazıldığı tarih kesin olarak bilinmiyorsa da, oyunun kayda girdiği tarih ve VI. Henry’nin üç bölümünün yazılış tarihleri dikkate alınarak bu oyunun 1592 ile 1593 yılları arasında yazıldığı belirtilmiştir ve bu tarihler de genellikle kabul görmüştür.

19 Ekim 1597 günü, kayıt memuru Barlow’un gözetiminde, The tragedie of kinge Richard the Third with the death of the Duke of Clarence başlığı ile kayda giren oyunun Quarto ve Folio nüshaları birbirinden farklıdır. Yayımcı Andrewe Wise, metnin kayda girdiği 1597 yılında ilk Quarto’yu basmıştır…

Yayınevi
İş Bankası Kültür Yayınları
Kategori
Senaryo Kitapları
Yazar
William Shakespeare
Sayfa Sayısı
175
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR