Devlet İş Bankası Kültür Yayınları
Devlet İş Bankası Kültür Yayınları

Devlet İş Bankası Kültür Yayınları

Fiyat : ₺74,00
:

Platon (MÖ yaklaşık 428 – MÖ 348): Üniversitenin atası sayılan Akademia’nın kurucusu  ve hocası Sokrates’i konuşturduğu “diyaloglar”la felsefeyi yazıya en iyi aktarmış olan ustalardan biridir. Sokrates’in Savunması ile birlikte diyaloglarının en tanınmışı olan Devlet ’te ise Platon, “iyilik”, “eşitlik”, ‘güçlülük” ve “haklılık” gibi “insanlık durumları”nı irdeleyerek düşlediği en iyi devleti anlatmıştır. Bu temel yapıt yazıldığından bu yana ortaya konan bütün devlet kuramı ya da toplum düzenlerinin başvuru kaynakları arasında yer almıştır.

Sabahattin Eyüboğlu (1909-1973); Hasan Âli Yücel’in kurduğu Tercüme Bürosu’nda görev aldı. İÜ Edebiyat Fakültesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Köy Enstitülerinde dersler verdi. Yazdığı pek çok kitabın yanı sıra Shakespeare, Montaigne, Platon, Hayyam gibi pek çok önemli yazar ve düşünürün eserlerini çevirdi.

Mehmet Ali Cimcoz(1911- 1993); Zamanının tanınmış ve seçkin bir hukukçusuydu. Ayrıca yaşamı boyunca kültür ve sanat camiasının vazgeçilmez simalarından biri oldu. Sabahattin Eyüboğlu ile yaptıkları Devlet çevirisi ise, 1959’da Türk Dil Kurumu’nun ilk çeviri ödülüne değer bulunmuştur. Sabahattin Eyüboğlu ile birlikte yaptıkları Devlet çevirisi 1959 yılında Türk Dil Kurumu’nun ilk çeviri ödülüne değer bulundu.

Yayınevi
İş Bankası Kültür Yayınları
Kategori
Siyaset Sosyolojisi Kitapları
Yazar
Platon
Sayfa Sayısı
372
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR